Räknade hur många elektriska apparater jag har alltid har påslagna hemma. Kom till åtta som behöver stå på jämt: kyl, frys,akvariets vattenvärmare, cirkulationspump och timer som tänder och släcker akvariebelysningen, väckarklockan, höghastighetsmodemet och routern. De två sistnämnda nåste vara på jämt för de tar ett tag på sig att fatta läget annars när de varit avstängda.
Kom till fyra som står på även när det inte behövs: cd-spelaren, datorskärmen, skrivaren och datorhögtalarna. Alla deras avstängningsknappar misstänker jag bara försänker dem i standby-läge.
Fyra apparater som alltså bara står och drar ström helt i onödan. Jag ska försöka nolla den uppgiften. Jag kan ju faktiskt behändigt stänga av datortillbehören genom att de prylarna alla får ström via en förgreningsdosa med röd avstängningsknapp på. Och varför inte börja dra ur sladden till cd-spelaren också. Det finns ju redan tre apparater till hemma vilka också (suck) saknar riktig strömbrytare: mikron, vattenkokaren och en radioapparat. Och dessa har jag vant mig vid att dra ut sladden till från väggkontakten när jag använt dem färdigt.
Men det känns väldigt primitivt att behöva dra ur och sätta i sladdar varje gång och ska det här egentligen vara mitt problem! Det borde vara förbjudet att tillverka elapparater utan riktiga strömbrytare, fattar inte vem som tjänar på att det är som det är nu, elbolagen?
Sök
Recent Comments
- Joachim Krumlinde on Min morfars farfars morfar Ola föddes 1778 i Södra Sallerup
- Karin Sjöberg on Solhagen var en gång paradiset
- Anna-Mi Wendel on Solhagen var en gång paradiset
- Stefan on Solhagen var en gång paradiset
- Anna-Mi Wendel on Tips för dig som är intresserad av Malmös historia
- Anna-Mi Wendel on Tips för dig som är intresserad av Malmös historia
- Söderberg on Tips för dig som är intresserad av Malmös historia